Historie závodu

Nápad na uspořádání zábavného odpoledne pro děti a dospělé se zrodil v hlavách organizátorů někdy okolo roku 1999. V tomto roce se v Radobytcích konalo Setkání rodáků, které počtem návštěvníků navnadilo k využití potenciálu obce.

Akce měla od samého počátku za hlavní cíl pobavit místní obyvatele i návštěvníky z okolí a zpříjemnit prázdninový čas. Během odpoledne se konaly netradiční soutěže a  bláznivé  závody pro děti. Vždy zde byla snaha o to, aby každý ročník nabízel malou změnu, proto byly ročníky, kde se děti mohly svézt na koních, v kočáře nebo na lodičkách, vyzkoušet si mohly dětský kolotoč či vláček a spoustu dalších zábavných atrakcí.

Součástí programu také býval Jouzkův běh, který představoval místní mutaci běhu Terryho Foxe. Výtěžkem z této charitativní akce podporoval místní hasičský sbor Dětský domov ve Zvíkovském podhradí.

V pravěkých dobách Kolců se rovněž běhal závod kuriozit. (pozn. autorky: Mohu potvrdit, že vidět na přelomu parného léta běhat po vsi závodníky na běžkách byl opravdu těžký kalibr, který mé dětství dost silně poznamenal :-D.)

Hlavním bodem programu byl už od počátku závod Kolců Grand Prix K1 (podoba s názvem závodu Formule F1 je čistě náhodná). V prvních letech se závod běžel na 10 kol, trať byla prašná a na cestě byly rozmístěny rozličné překážky (několik ročníků zde fungoval i tunel nebo lávka přes rozbouřené vody Sázky). Bezpečnost trati před odstartováním vždy prověřilo safety car, které už bohužel také patří k minulosti.

Obtížnost závodu byla opravdu vysoká, takže se s přibývajícím věkem závodníků musela upravovat a v současné době se závod běží pouze na 5 kol. Trať okolo rybníčku Sázka má nový asfaltový povrch, který závod hodně ulehčuje. Naprostým unikátem je sofistikovaný systém počítání odběhnutých koleček závodníků, který nemá ve střední Evropě obdoby.

V souvislosti s tím, že z původních závodníků se již stali otcové a matky od rodin, přibyla k hlavnímu závodu ještě doplňková kategorie – Závod K1 JUNIOR pro rodiče s dětmi. Tato kategorie se těší velkému zájmu a počtem účastníků většinou předčí i hlavní závod.

V roce 2015 předali původní pořadatelé organizování celé akce mladší generaci. I nadále se však na akci podílí jako mentoři a pomocná síla. Nový organizační tým se snaží o zachování původní myšlenky zábavy pro celou rodinu, ale zároveň se snaží akci  lehce aktualizovat, aby zaujala i počítačovou generaci.

Na závěr se sluší připomenout si osoby, které navždy budou s historií tohoto závodu spojeny a na které bychom neměli zapomenout. Určitě sledují závody z nebe a dobře se přitom baví. Jedná se o DJ Megáče, který byl skvělým moderátorem a dětské soutěže doprovázel těmi největšími hity. Významnou je pak významná osoba nenahraditelného startéra Jardy Kostnera, který zůstává radobyteckou legendou.

Zdroj fotek: archiv SDH Radobytce; Písecký deník